У недељу, 26. новембра 2023. године, на дан када Света Црква молитвено прославља спомен Светог Јована Златоустог, Његово Преосвештенство Епископ нишки г. Арсеније служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Успења Пресвете Богородице у Блацу.

Преосвећеном Епископу саслуживали су протојереј-ставрофор Ђукан Оровић, парох први житорађски, протојереј Душко Капларевић, Архијерејски намесник косанички, протојереј Никола Илић, парох други прокупачки, јереј Слободан Милетић, парох други куршумлијски, јереј Драган Младеновић, парох први блачки, протођакон Ђорђе Филиповић и ђакон Никола Милосављевић.

На крају Свете Евхаристије, Преосвећени Владика је орденом Светог Романа Ђуниског првог степена одликовао господина Драгана Павловића из Ђуревца, за  показану љубав према Светој Цркви и уложени велики труд и допринос током изградње новог парохијског дома при блачком храму. Осталим великим добротворима ове светиње су, руком Његовог Преосвештенства, уручене грамате и захвалнице.

Након Свете Литургије, освећен је нови парохијски дом, који ће од сада бити место окупљања за све верне овога краја, и који ће умногоме олакшати рад  и труд блачког свештенства.