blacePeckaУ навечерје празника Рођења Светог Јована Претече кроз Блаце је прошао крсни ход са копијом Пећке иконе Пресвете Богородице. Овај крсни ход је кренуо са Врачара из светосавског храма а за крајње одредиште има Хиландар. Учесници овог крсног хода идући пешице проносе ову светињу на својим рукама кроз светосавску Србију. Тако су стигли и до Блаца и у Богородичин храм нам је дошла Богородичина икона. Верници су се окупили на празничном вечерњем богослужењу и при крају богослужења су се поклонили и целивали светињу а затим су и миросани јелејем из кандила које је за време богослужења горело пред овом светом иконом. Након тога на позив свештеника верницима се обратио Милан Иванковић - предводник овог крсног хода који је нешто више рекао о овом ходочашћу. После богослужења учесници овог крсног хода су се окрепили кафом, соком и воћем у порти блачке цркве а затим су након предаха наставили свој подвиг ка манастиру Ајдановац.