27042013У петак пред Лазареву суботу, Лазарице из Јелашнице код Кумарева кренуле су уз песму у обилазак домова и сакупљање јаја. Најпре свраћају до цркве Св. Недеље да се помоле, а затим Лазаричким песмама благосиљају домове желећи свако добро укућанима, а за узврат добију и по коју новчаницу. Сутра ће на Лазареву суботу бити у Кумареву где ће бити велико сабрање деце из села и насеља која припадају кумаревској цркви. Причаће се о храму и празницима, узети освећена врба, а све словесне овчице Христове имаће звонце око врата. Иначе је све више деце у цркви Св. Петке у Кумареву, и због новооснованог црквеног хора који већ има преко четрдесет чланова, али и одраслих који доводе децу и остају на веронауци за одрасле. Ако не будете као деца нећете наследити Царство Божије, и детињите у злоћи, и пустите децу да долазе Христу јер таквих је Царство Божије, порука је овога дана. Осана на висинама! Како ћемо ти узвратити Христе за све што ћеш тек учинити за нас у седмици која долази: примићемо чашу спасења и причестити се Тобом и призваћемо име Твоје, узнећемо молитву нашу усред дома Господњег, и радовати се Христе Твом славном васкрсењу.

парох други кумаревски
јереј Далибор Стефановић