DSC 0045

„Данас виси на дрвету, Онај који је на води земљу утврдио. Венцем од трња се крунише, Онај који Цар Анђела. Лажном порфиром огрће се, Онај који је огрнуо небо облацима. Шамаре прима, Онај који је у Јордану ослободио Адама. Клинцима би прикован, Женик Цркве. Копљем би прободен Син Дјеве. Поклањамо се страдањима твојим, Христе. Поклањамо се страдањима твојим, Христе. Поклањамо се страдањима твојим, Христе. Покажи нам и славно твоје Васкрсење.“ ( из Јутарње службе Великог Петка)

У вечерњим часовима Великог Четвртка, 29. априла 2021, године Његово Преосвештенство епископ нишки Г. Арсеније, служио је чин Светих и спасоносних страдања Господа Исуса Христа – јутрење Великог Петка.

Током ове службе прочитано је дванаест одељака Светих Јеванђеља која говоре о страдањима Господа Исуса Христа.

Преосвећени Владика је прочитао прво Јеванђеље, а потом су читали свештеници Саборног храма.

Након прочитаног петог Јеванђеља, Преосвећени Владика изнео је Крст на коме је изображено Распеће Христово.

Верни народ је у молитвеном мимоходу прилазио и целивао Животворни Крст Господњи.

Током овог, једног од најлепших Великопосних богослужења, лепоти је допринело појање Нишке Црквено-певачке дружине „Бранко.“

{oziogallery 2457}