DSC 0415

У деветнаесту недељу по Духовима, на дан када молитвено прослављамо Преподобну Мати Параскеву, у недељу. 27. октобра 2019. године, Његово Преосвештенство Епископ нишки Г. Г. Арсеније служиo je Свету архијерејску Литургију у цркви Свете Петке у Нишу поводом храмовне славе.
Преосвећеном Владики салуживао је архијерејски намeсник први нишки протојереј Миодраг Павловић и братство храма Свете Петке - протојереј Иван Цветковић, старешина храма, протојереј Дејан Јовановић, протојереј Драгослав Лазић, протонамесник Зоран Станковић и јереј капетан Иван Аврамовић, као и ђакон Ђорђе Филиповић, секретар Епископа нишког.

Овогодишњи колачар био је проф. др Дима Трајковић.

Благољепију Богослужења допринело је појање за певницом које је предводила професорка Олга Петровић.

"Света Петкина парохијска заједница у Нишу, данас је прославила своју храмовну славу. Као и свих претходних година, евхаристијским сабрањем началствовао је наш Владика, а саслуживало је братство храма са својим намесником. Тога дана видимо колико нам је храм претесан, али сви пуни радости имамо исти осећај да смо се привили уз скуте Преподобне и да нас она милује и крепи" пренео је своје утиске за Радио Глас отац Иван Цветковић, старешина храма.

И заиста, цркву је испунио велики број благочестивог народа који је дошао у овај Свети храм да и на дан Преподобне Мати Параскеве заблагодари Господу и нашој великој молитвеној заступници пред Богом Светој Петки.

Светој Евхаристији присуствовали су и председник ГО Палилула г. Александар Ждрале, представници нишког Војног аеродрома „Наредник - пилот Михајло Петровић“ и 63. падобрански батаљон Специјална бригада Војске Србије, председник Црквене општине г. Павле Лаловић, потпредседник Црквене општине г. Јовица Стојановић, чланица Црквене општине г-ђа Емилија Петровић, одборник Црквене општине г. Предраг Пешић и друге уважени гости.

На данашњој Светој Литургији читано је зачало из Јеванђеља по Луки, које говори о томе каква је природа хришћанске љубави. Осврнувши се на прочитан Јеванђељски одељак, Владика је одржао надахнуту беседу о подвигу и житију Свете Петке.

Ове године је Владика Арсеније по први пут уручио Благодарнице храма са дукатом Свете Петке за "делатни допринос у изградњи и украшавању храма". Благодарнице су додељене добротворима цркве г. Слободану Вучковићу, председнику компаније ,,Визус'' из Ниша, господину Бори Тајићу, архитекти храма, господину проф. др Дими Трајковићу, надзорном органу, госпођи Јовани Серафимовић, ктиторки агиазме, госпођи проф. Олги Петровић, диригентици хора и господину Радојици Вучковићу, приватном предузетнику.

На крају Свете Литургије приређена је трпеза љубави за све окупљене на Светој Литургији.

И нема бољег начина да завршимо овај извештај до словом оца Ивана Цветковића:

"Благодаримо Господу и Преподобној на дивном дану и радости којом нас увек благосиља!
О предивна Светитељко, наш узоре Света Петко!"

На извештају и фотографији благодаримо протојереју Ивану Цветковићу, старешини храма Свете Петке у Нишу

Извор: Радио "Глас" Православне Епархије нишке
{oziogallery 2065}