bosnjaceБлагословен који долази у име Господње, клицали смо данас на Врбицу у Бошњацу. Множина деце стекла се у порти Цркве Свете Петке где се отпочело са фарбањем јаја која су донеле Лазарице, ту у учионици за веронауку при храму, а онда је направљена продајна изложба у Цркви, јер ће се у току празника за узето јаје моћи оставити прилог за Стефанову операцију. Наставило се приредбом у порти коју су приказали ученици основне школе. Поучени од деце њиховом безазленошћу, а сећајући се Христових речи да будемо као деца, и ми се грешни радујемо и са умилењем кличемо Господу трудећи се да детињимо злоћом, не би ли се и ми препознали у речима Господњим „Таквих је Царство Божије“. Након поучног скеча, приказа лазаричких обичаја, рецитација и хорских нумера кроз које смо заронили у тајну празника спремајући се за долазак Васкрса, кренули смо у Литију са освећеним гранчицама врбе певајући Обшчеје воскресеније. На празничној вечерњи дечица певају „Господи помилуј“, а свештеник кади између њих док они праве пролаз машући гранчицама па се за тренутак „обретосмо“ у Јерусалим и „видесмо“ Христа где улази на магарету, и децу која му се радују машући гранчицама. Ученици који су били учесници данашњег празничног приноса добили су од Цркве поклон, а од мештана послужење на дар.

парох први бошњачки
протонам. Далибор Стефановић