Вече праштања – прочке окупиле су свештенике јабланичког намесништва где се после целива мира отпевао васкршњи канон као наговештај долазеће радости. Ваљало је проћи кроз труд учесталијих молитава, повечерја и часова, Пређеосвећених литургија које су у Бошњацу служили свештеници из намесништва смењујући се. Исповест свештеника и братски састанак у Лесковцу и ево већ пола поста. Носећи крст свој настављамо у посту и молитви чинећи метаније са ревноснијим парохијанима. Било је недеље када смо сваки дан служили Св. Пређеосвећену Литургију, а онда долази Врбица и Цвети – дечији празник и дечија радост. Мноштво деце окупило се да у конаку бошњачке цркве, хор, дечији прикази, украшавање јаја која су донеле лазарице и која ће бити презентована на продајној изложби „за Стефаново срце“. Улазимо у финиш подвига, снага је на измаку, али знамо да после страдања долази Васкрсење. Састрадавамо са Христом не би ли и саваскрнули са Њиме. Велика Среда, Велики Четвртак, Велики Петак, изношење Крста и Плаштанице „Тебе одјејушчагосја“, опход и Статије на српском уз појање петог гласа на византијски начин – дирљиви тренуци у којима је тешко било зауставити сузе. Велика Субота – поклоњење погребеном Господу али од пола дана ево већ наилази радост. Добијамо вест да је Благодатни Огањ стигао на Гробу Господњем. Вечерас ћемо у Нишу да преузмемо овај пламен са неба. А у Нишу, у цркви Св. цара Константина и царице Јелене стиже Огањ из Јерусалима и Београда, „свјете тихи“ по јерусалимском обичају, улазимо у храм и у њему „мали Јерусалим“. Сви уздижу свеће и фењере и одједном су се наша срца разгорела, загрејала, а цео храм засветлео баш као онај у Јерусалиму. Дивно искуство, а онда сви одлазимо својим намесништвима и црквама да свима објавимо радост Васкрсења. Проносећи Свети Огањ кроз градове, улице и села, а где све није стигао Свети Огањ – данима су људи долазили и преузимали, а и ми га свуда проносили, доживљавајући да са њим уносимо просвећење. У грудима радост, а на устима јек „Светлост Христова просвећује све“! Дивно Васкршње јутрење са опходом око храма, а затим Крстом отварамо врата и њишемо полијелеј.

UsusretVskrsuBosnjaceНа Светој Литургији читамо посланицу Свјатјејшег и поздрав нашег Владике, око шесдесет причасника, а онда прво васкршње јаје па разне посластице, а ваздух пара радосни победнички усклик ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ – ВАИСТИНУ ВОСКРЕСЕ!!!