ОСВЕЋЕЊЕ ТЕМЕЉА НОВОГ ХРАМА У СЕЛУ ГАЗДАРЕ

DSC 005777777777777777777777

У суботу 25. августа 2018. године, Његово Преосвештенство Епископ нишки Г. Арсеније, осветио је темеље новог храма Светог великомученика Пантелејмона у селу Газдаре надомак Медвеђе, уз саслуживање свештеника архијерејског намесништва јабланичког.

На освећењу је присуствовао велики број парохијана овог села, који су уз подршку Општине Медвеђа, на челу са господином др Небојшом Арсићем, и благослов Епископа нишког, кренули градњу новог храма на месту старог, који је дуго времена стајао у рушевинама.

Његово Преосвештенство Епископ нишки Г. Г. Арсеније

медвеђска Газдаре најстарија resize

Стари Храм Светог великомученика Пантелејмона у Газдарама

Храм је подигнут 1904. године на старијим темељима који, према археолозима потичу из друге половине XV века. Археолози су приликом ископавања у периоду од 2002. до 2004. године око храма пронашли десетак гробова, чија старост датира између XII и XIV века.