800x600 svetosavski dom u Nisu      Светосавски дом Саборне цркве са благословом Његовог преосвештенства Епископа г. г. Теодосија наставља свој недељни културни програм. Сваког уторка у редовним приликама, у продужетку акатиста од 17 часова, предвиђено је организовање предавања, промоција и трибина. Пето по реду предавање, на дан 22. новембра, било је посвећено православном учењу о светим анђелима. На тему ''Анђели и људи'' говорио је протојереј магистар Иван Цветковић, старешина Цркве свете Петке у Нишу.

РЕЗИМЕ ПРЕДАВАЊА: Анђео је реч која у свим језицима носи позитиван вредносни суд, а њено значење је: гласник, преносилац, у ширем смислу и посредник. Помиње се на много места у Светом писму, увек у контексту весника Божје воље. Иконографија Цркве представља очовечени израз анђела, који су по својој природи бестелесна, али не и безлична, недефинисана бића. Тајанствена природа анђела често је давала места и погрешним схватањима, како код Јевреја тако и код Грка, која је Црква настојала да сузбије – објаснио је протојереј мр Иван Цветковић. У дискусији након предавања покренута су многа питања, између осталог и о: добијању анђела чувара приликом светог крштења, стварању анђела, њиховој бројности, о категорији палих анђела, као и о препознавању истинских у односу на пале анђеле.