800x600 svetosavski dom u NisuУ уторак, 4. октобра 2016. у Светосавском дому Саборне цркве са благословом Његовог преосвештенства Епископа г. г. Теодосија покренут је недељни културни програм. Сваког уторка, у продужетку акатиста од 17 часова, предвиђено је организовање предавања, промоција и трибина. Прво предавање одржао је протопрезвитер Бобан Стојковић, професор богословије, на тему ''Смисао божанствене литургије''.

РЕЗИМЕ ПРЕДАВАЊА: По речима Светог писма, тајна Цркве као Тела Христовог остварује се и живи кроз божанствену литургију. Литургија је ''јавна служба'' православних хришћана. У њеном главном делу, чинови приношења, благодарења, припреме светих дарова и причешћа јесу понављање онога што је Господ Исус Христос са својим ученицима учинио на Тајној вечери. Њихов смисао састоји се у томе да хлеб и вино које приноси Црква постану Тело и Крво које приноси Христос.