36 1024x683
Са благословом Његове Светости Патријарха српског Г. Г. Иринеја, на Светли понедељак, традиционално је одржан Васкршњи концерт хорова у Светосавском храму у Београду. Хорови су својом песмом прославили васкрслог Господа Христа и Његово Свето Тридневно Васкрсење, али је део програма био посвећен и јубилеју 8 векова аутокефалности Српске православне цркве.

Мешовити хор Нишке црквене певачке дружине "Бранко", са благословом Његовог Преосвештенства Епископа нишког Г. Г. Арсенија, по први пут узео је учешће на традиционалном Васкршњем концерту, имајући велику част и одговорност да својим наступом затвори концерт. Уједно, хор "Бранко" био је једини представник Ниша и Епархије нишке на овогодишњем концерту. Хор је извео разноврсан репертоар, на ком су се нашла дела јеромонаха Исаије Србина, В. Милосављевића, П. Чајковског, П. Гребеншчикова и М. Васиљева. Солисти су били Миона Вукадиновић (сопран), Маријана Радосављевић (сопран), Даница Гостовић Ћирић (алт), Бојан Виденовић (тенор) и Андреј Цинцаревић (баритон).

Поред нишког хора, наступио је дечји хор Панчевачког српског црквеног певачког друштва, дечји хор Првог београдског певачког друштва, дечји црквени хор „Благослов“ из Сремске Митровице, градски женски хор „Барили“ из Пожаревца, певачко друштво Мокрањац из Београда, СПД „Србадија“ из Бијељине и Хор Храма Светог Саве из Београда.

Благослов Његове Светости Патријарха српског Г. Г. Иринеја публици је пренео Преосвећени Епископ ремезијански Г. Г. Стефан, викар Патријарха српског и настојатељ Светосавског храма на Врачару.

Публику су кроз програм, пригодним текстовима о празнику Христовог Васкрсења, водили драмски уметници Петар Бенчина и Ана Маљевић.

Овогодишња организација Васкршњег концерта поверена је Центру београдских фестивала (ЦЕБЕФ) и братству храма Св. Саве, док је медијски покровитељ био РТС.

Јаков Милутиновић
фотографије преузете са интернет презентације ЦЕБЕФ-а и храма Св. Саве