28.10.2012.Молитвени спомен јубиларне 1700 годишњице хришћанстава започео је данас у нишком Саборном храму Светом архијерејском Литургијом коју је служио Преосвећени Епископ нишки Господин Др Јован уз саслужење тридесет свештеника и три ђакона.

Овим свечаним чином прослављено је 17 векова навршених од чудесног догађаја јављања Часног Крста светом Константину и речи исписаних по небу "овим побеђуј" . Од тада читава Васељена Христова бива у знаку Крста којим свети Цар Константин постаде у свему победоносон.

28.10.2012.1Како се сви молимо и Вапимо да смо силом Часнога Крста заштићени и вођени кроз живот, Епархија нишка на челу са својим Архипастиром установила је данашњи дан као дан молитвене прославе овог догађаја. Јављање Часнога Крста св. Константину јесте увод у Едикт којим је дарована слобода до тада стравично гоњеној Цркви Христовој.

Његово Преосвештенство епископ нишки Г. др Јован