12022018Krka

Данас (12.02.2018.) када прослављамо велики празник Света Три Јерарха, у манастиру Крки традиционално је обележена слава богословије. Светом Архијерејском Литургијом начелствовао је Његово Преосвештенство Епископ нишки Г. Арсеније, уз саслужење Владике бихаћко – петровачког Г. Сергија и Епископа далматинског Г. Никодима. Након читања Јеванђеља Епископ Сергије говорио је о значају ових дивних светитеља које прослављамо данас и огромном доприносу који је сваки од њих дао Светој Цркви. „Током историје појављивали су се људи који су тврдили да је један од тројице Јерарха већи од другога. Но, Божијом неизмерном љубављу пројави се у 11. веку сваки од тих светитеља Епископу евхаитском Јовану, прво сваки посебно, а онда заједно и рекоше да су они једно пред Богом и да нема неспоразума међу њима. Светлост ових дивних светитеља пројавила се управо у њиховим делима, у њиховом учењу и тумачењу Речи Божије. Тако се Свети Василије Велики у чистоти свога подвига прослави као велики учитељ Цркве Божије, Свети Григорије у дубинама свога тумачења богословља, а Свети Јован Златоусти у красноречивости и тумечењу Речи Господње. Ова три светила заиста су засјали као једно светло зато што се сваки од њих одрекао себе да би они заједно испуњавали божанске заповести и тако показали нама како и ми треба да деламо до дана данашњег“, поручио је он. Након Свете Литургије одржана је свечана академија на којој су крчки богослови приредили посебан програм у част тројице заштитника свога училишта. Том приликом Епископ Никодим захвалио је свима који су данас дошли да увеличају овај дивни празник. „Нарочито желим да се захвалим Владикама Арсенију и Сергију на њиховој љубави и што су издвојили своје време и дошли да са нама прославе овај празник и да кроз то пруже и утеху свима нама који смо овде при мору далеком. Такође, морам и желим да се за све учињено за ову школу захвалим и Његовом Преосвештенству Епископу зворничко - тузланском Г. Фотију. Он не само да је мој духовни отац и да је био мој претходник као Епископ ове апостолске катедре него и на месту ректора богословије Света Три Јерарха. Његово одсуство осећамо сви ми који смо се навикли на њега, али оно што је најбитније упркос одсуству ништа мање није присутан овде и данас у нашим молитвама и у нашем сећању, а надам се, али и знам да смо се и ми данас налазили у његовим молитвама“, рекао је Епископ далматински. Након академије у манастирској трпезарији приређена је трпеза љубави за све присутне.

Преузето са сајта Епархије далматинске

{oziogallery 1631}