0002
У суботу, 29. јуна, у јутарњим сатима, у старом Митрополитском храму св. Апостола Петра и Павла у Верији, торжествено је служена међуправославна Литургија уз учешће више архијереја. Литургијом је началствовао представник васељенског Патријарха, Митрополит лаодикијски г. Теодорит. Саслуживали су му Преосвећени Епископ Толијарски и јужномадагаскарски г. Продром, представник Алексадндријске Патријаршије, затим Преосвећени Епископ сафитски г. Димитрије, представник антиохијске Патријаршије. Представник српске Патријаршије г. Арсеније, Преосвећени Епископ нишки. Представник румунске Патријаршије, преовећени Епископ русијски г. Наум. Преосвећени Епископ Зукдидијски и Чаишки г. Герасим, представни бугарске Патријаршије. Представник грузијске Патријаршије. Представник кипарске Архиепископије, Митрополит лемесоски г. Атанасије. Преосвећени Митрополит месинијски г Хризостом, представник грчке Архиепископије. Представник пољске Цркве, преосвећени Епископ супрасалски г. Андреј. Сви заједно са пастироначалником, Митрополитом веријским г. Пантелејмоном.

Након завршетка Литургије Високопреосвећени Митрополит веријски г. Пентелејмон, савршио је помен своме претходнику, блаженопочившем Митрополиту веријском г. Павлу, док је у наставку, у Епископији, уследила додела Архијерејима ордена Сребрног Јубилеја Павлије, којима је упутио и речи благодарења због њиховог учешћа у раду Симпосиона.
Током Свете Литургије верни народ се могао поклонити моштима светог Андреја које се благовољењем Његовог Високопреосвештенства г. Хризостома, Митрополита патранског, налазе ових дана у Верији, као и моштима св. Апостола Павла.

У суботу вече, истога дана, на „Олтару“ Апостола Павла служила се, већ устаљена, вечерња служба којом је началствовао Високопреосвећени Митрополит веријски, наусијски и кампанијски г. Пантелејмон, у оприсуству свих представника помесних цркава.

Вечерњој служби је претходила Литија, почев од Саборног храма, са иконом и моштима св. Апостола Павла и Андреја.

Вечерњом службом завршене су и заокружене разне богослужбене, научне и културне манифестације јубиларних 25. Павлија са темом „Служење у Православној Цркви по Апостолу Павлу“

Извор: https://www.romfea.gr/
{oziogallery 1991}