OstrovicaХрам свете Петке у Островици

Манастир свете Петке у Островици је обновљен 1896. године на темељима старог храма. Првобитни храм саграђен је у другој половини XV века. Данашњи храм подигли су војници инжињерске јединице српске војске које су припремале терен за прокопавање тунела и пролаза кроз Сићевачку клисуру. На порталу Цркве записан је узрок зидања Цркве: „У славу срећног спасења Врховног Команданта Краљев. српске војске Његовог Величанства Краљ Александара I овај храм из темеља обнављају захваљујући се Свемогућем што је сачувао драгоцени живот Узвишеног Господара Србије, а у знак топлих осећања који су према његовој узвишеној личности прожети. Официри и војници инжињеријски трупа. Изградњом грађевине руководио је капетана Живојина Дамњановић.“ Због тога је овај манастир уживао посебно поштовање краљевске династије Обреновића и у Државној архиви називао се Краљевски српски војни манастир света Петка Иверица. Манастирску Цркву пројектовало је Министарство грађевина Краљевине Србије, а главни архитекта био је Светозар Ивачковић из Београда. Храм је освећен 14. октобра 1898. године. Од освећења до Мајског преврата 1903. године, манастир је био у власништву Српске војске, а богослужили су војни свештеници. Интересантно је да је манастир уживао велико поштовање и помоћ и династије Карађорђевић. Поред Цркве налази се и гробље, на коме је сахрањено неколико војника инжињераца који су страдали за време пробијања пута. Црква није живописана. Иконостас је постављен одмах по завршетку храма, дело уметника Милутина Маковића из Ниша.

SicevoХрам светог пророка Илије у Сићеву

Црква Светог Илије у Сићеву је подигнута 1800. године, а звоник 2010. године. Због запуштености прети јој урушење.

Храм светих апостола Петра и Павла у Островици

Храм је подигнут 1937. године. Цркву је осветио владика жички Василије Костић.

Ostrovica3Храм светог Архангела Гаврила у Островици

Црква светог Архангела Гаврила у насељу Света Петка је подигнута 1992. године на темељима Цркве из античког периода.