23.11.2012.PirotskaMitropolija01Саборни храм Успења Пресвете Богородице у Пироту

Саборни храм Успења Пресвете Богородице у Пироту подигнут је 1870. године, по одобрењу турског султана. На порталу изнад улазник врата храма записано је: „У славу Свете и Једносушне и Животворне и Нераздељиве Тројице, Оца и Сина и Светога Духа. У време славног царствовања Султана Абдула Азиса сазда се овај свети и божансвени храм Успења Пресвете Владарке наше Богородице и увек Дјеве, трудом и подвизима благочестивих православних хришћана који живе у граду и околини, пред којима предстоји Живко Антов, године од настанка света рођења Христовог 1870. лета, месеца децембра 10. дана. Црква је зидана од прилога пиротских еснафа. Цркву је зидао протомајстор Јован Илић из Славиње. У Тефтеру нишавске митрополије записано је да је на градњу Цркве потрошено 200 000 гроша. Цркву је осликао Николај Иванов, чувени уметник самоковске сликарске школе, а иконостас и дуборез су дело мајстора Стојче Самокова. Храм је осветио 1871. године митрополит нишавски Партеније Зографски.

sveti Nikola BelaХрам Светог Николаја Мирликијског у Белој

Храм је подигнут 1864. године.

GostisaХрам Светог Јована Крститеља у Гостуши

Храм је обновљен 1835. године на темељима старијег храма из непознатог периода.