У оквиру циклуса предавања на тему лоше демографске слике Србије, посебно југа Србије у Лебану одржано предавање на тему: „Чујте Срби – нестајемо као народ!!!“.
Предавач мр Предраг Митровић, докторанд на Економском факултету у Нишу, овогодишњи учесник светског конгреса о породици у Москви, чије тезе почињу да се цитирају у свету, нам је приближио демографска кретања у Србији која карактеришу врло неповољне тенденције које се огледају у смањењу укупног броја становника, паду наталитета, природној депопулацији, миграционим процесима и демографском старењу уз изразиту концентрацију становништва на једној и системском пражњењу и депопулацији широких простора на другој страни што производи негативне последице у економској, социјалној и другим сферама. Предраг Митровић је говорио о узроцима, последицама, али и предлозима за превазилажење постојећег стања.
lebane-tribinaПредавач је посебано нагласио и образложио тврдњу да се корени изразито лоше економске и демографске ситуације у Србији не налазе, само у наслеђеним системским проблемима, распаду СФРЈ и њеног тржишта, санкцијама, агресији и разарању привредних и инфраструктурних објеката од стране НАТО пакта, већ понајвише и превасходно у прихватању и безпоговорном спровођењу, по Србију погубне економске доктрине, уобличене у концепту неолибералног модела економске политике, чиме је Србији и српском народу након тоталитарног комунистичког, наметнут нови тоталитарни систем кога карактерише тежња за богаћењем и профитом и где је систем вредности сведен само на новац. Преокупиран задовољавањем својих хедонистичких прохтева човек, равнодушан према патњама других и свега што се не тиче његовог материјалног интереса и животног стандарда, живи у само своме виртуелном свету у коме одсуствује вера у било какав другачији вредносни систем осим новца и уживања у задовољењу егоистичких прохтева. У таквом свету човек више нема ни слободног времена, ни места за породицу и пријатеље. Нема социјалне кохезије у друштву и појединац више не размишља у оквиру заједничке добробити и није спреман да се жртвује за друге, чак ни за сопствено потомство.
Уништавање привреда малих земаља, повећање незапослености у њима, подизање социјалних тензија, деградација моралних вредности, маргинализација цркве и институција државе – војске, полиције, правосуђа, просвете, лажна илузија слободе и демократије, униформно образовање и информисање, те примитивна забава (тв емисије, коцкарнице и кладионице...), промовисање вредности хомосексуализма, деструктивно деловање наркоманије и верских секти разарајуће утичу на традиционалну породицу, њену улогу и вредности, што се у целости одражава на стабилност, снагу и перспективу развоја и опстанка националних држава.
С циљем минимизирања потенцијалних развојних ризика и ризика биолошког опстанка становништва Србије у будућности, изнет је став да неолиберална глобализација почиње с рушењем породице, а завршава са рушењем националних држава, те да се савремено српско друштво „неодговорних” неминовно мора, опстанка ради, вратити човеку и његовом благостању као централној фигури економске делатности, промовисању живота, рађања и родољубља, несебичној љубави према ближњима, инстинској слободи, стваралачким вредностима личности, Светој Саборној Православној Цркви, моралним вредностима - традиционалним вредностима српског народа, истакао је у закључку предавања мр Предраг Митровић.