CrkvaUspenjeKonopnicaЦрква Успења Пресвете Богородице налази се у центру села, недалеко од античког локалитета Трап и средњовековног Градца. Саграђена је почетком XIX века, на месту старог гробља где се среће антички новац што указује на старо култно место. Према извештају свештеника Прокопија Петровића из 1899. Црква је озидана 1840. године. То је једнобродна грађевина са припратом засведена полуобличастим сводом са полукружном апсидом на истоку. Наос је пиластрима подељен на четири травеја. На пиластре се ослањају прислоњени луци који подупиру полуобличаст свод. У цркву се улази са јужне и западне стране. Грађена је од камена који повезује кречни малтер. Покривена је двосливном кровном конструкцијом која се са источне и јужне стране завршавала великим тремом са дрвеним стубовима подигнут после ослобођења од Турака.

CrkvaUspenjeKonopnica1Живопис је прекречен осим онај на носећим стубовима. Поједине композиције су поклони мештана чија имена су забележена (1870., 1893.) То је провинцијско сликарство из XIX века без веће уметничке вредности. Фигуре су непропорционалне, сиромашан колорит и груб цртеж. Бојени троспратни дрвени иконастас је украшен резбареним и позлаћеним дверима и космитасом које красе стилизовани биљни и животињски орнамети. Скраја XIX века су и иконе изведене у опште прихваћеном стилу барокизираног византијског сликарства. Значајни допринос у припремама за устаничке акције почетком друге половине XIX века у овим крајевима приписује се Конопничкој цркви. Према неким подацима у њој су писана писма кнезу Милошу. Коначно власотиначки крај је од Турака ослобођен 5. јануара 1878. године. Радови на цркви су обављени 1970. и 2003. године.

Литература: Заштита споменика културе нишког, јужноморавског и тимочког региона, Ниш 1983, бр. 68

Преузето из књиге "Манастири и цркве јужне и источне Србије"