kumarevoУочи великога дана рођења Господа нашега Исуса Христа прославили смо Бадњи дан који смо започели одласком по бадњак. Било је дирљиво видети децу и младе људе који у групама иду по бадњак. После црквене службе множина људи из околних села црквене општине кумаревске, окупила се да погледа дечији принос – представу о обичајима за Бадње вече уз рецитације и пратњу дечијег хора неше цркве. Заиста из уста мале деце и одојчади Господе, начинио си себи хвалу! Деца поучавају родитеље, а подсећају баке и деке. Све је у знаку деце вечерас јер ми чекамо рођење најлепшег детета икада рођеног, Богодетета, Богомладенца Христа. Како је лепо и красно Господе кад сва браћа живе заједно! Сада смо сви једна породица, грејемо се сакупљени око пламена вере који се вечерас разбуктао. Деца су добила чоколаде и школски прибор, а одрасли су се служили воћем и грејаном ракијом. После паљења Бадњака отишли смо у своје мале, домаће Цркве, породице своје где смо уневши Бадњак, отпевавши тропар рождества, окадили, и бацивши воће и ситан новац у четири стране собе, пијукали око дрвета симболишући сабрање свих и свега око Христа као дрвета живота . Ујутру нас је сабрала Света Литурија у нешем древном храму Свете Петке који је ове године прославио 210 свог постојања. После Причешћа Светим Тајнама и прочитане посланице, честитали смо се и радујући кренули у свет да пренесемо свима благу вест о рођењу Спасења. Празноваћемо у кућама уз свечанији ручак, а онда ће деца као положајници благослов унети код рођака и комшија, а ови их даривати поклонима, док ћемо кумовима носити благослов који смо уткали у слатку божићну торту, коју ћемо им предати. Хвала ти Боже на свему, и помози да се пећине наших душа зегреју и осветле баш као она Витлејемска, и да увек изнова постају место где ћеш се Ти Христе рађати! Слава Ти на висини Боже, а на земљи мир, међу људима Твојим добра воља! ХРИСТОС СЕ РОДИ!