MSC 2972

На дан Васкрса, 24. априла 2022. године, Његово Преосвештенство Епископ нишки г. Арсеније началствовао је Пасхалним јутрењем и Литургијом у нишком Саборном храму Силаска Светога Духа на Апостоле.

Уз саслужење братства храма, Преосвећени Епископ је у поноћ отпочео Пасхално јутрење свечаним опходом. Поворка свештенства и верног народа прошла је кроз неколико главних градских улица, вративши се потом у порту храма. Пред вратима ове светиње, прочитан је одељак из Светог Јеванђеља, а након наизменичног појања празничног тропара, отворила су се врата светлошћу обасјаног храма, који је убрзо потом био испуњен верним народом. Уследило је појање празничног канона, а потом и остатак јутарње службе.

Одмах по окончању јутрења, отпочета је Света Архијерејска Литургија Светог Јована Златоустог. Началствујућем Архијереју саслуживали су протојереј-ставрофор Бранислав Цинцаревић, старешина Саборног храма, протојереј-ставрофор Ненад Микић, парох први нишки, протојереј Миодраг Павловић, Архијерејски намесник први нишки, протојереј Борислав Стаменковић, парох трећи нишки, протођакон Ђорђе Филиповић и ђакон Никола Ераковић. Благољепију богослужења допринели су својим појањем чланови црквено-певачке дружине „Бранко“, као и ученици нишке Богословије.

По благослову Преосвећеног Владике, протојереј Бранислав Цинцаревић је пре Причешћа верних прочитао празничну посланицу Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија, након чега је велики број верних приступио Светој Чаши.

На крају службе, освећена су јаја, која су уз антидор дељена вернима.

Свом верном народу, Православна Епархија нишка честита Празник над празницима поздравом:

Христос Васкрсе!

Ваистину Васкрсе!