У петак Светле седмице, 21. априла 2023. године, у порти нишког Саборног храма Силаска Светога Духа на Апостоле, мноштво свештенства и народа Епархије нишке сабрало се да, на челу са својим духовним предстојатељем, Његовим Преосвештенством Епископом нишким г. Арсенијем, свечано дочека Његову Светост Патријарха српског г. Порфирија.

По доласку Његове Светости, у Саборном храму одслужен је свечани чин доксологије, који је, уз саслужење нишког свештенства, служио архимандрит Серафим (Мишић), уз појање НЦПД "Бранко". Међу присутнима били су и Преосвећена господа Епископи: врањски Пахомије, тимочки Иларион, далматински Никодим, мохачки Дамаскин.

Након окончања чина доксологије, Преосвећени Владика Арсеније и Његова Светост бираним речима поздравили су један другога, честитајући Празник над празницима, присетивши се притом и блаженопочившег Патријарха српског Иринеја, чији ће величанствени споменик, који се налази у порти Саборног храма, наредног дана бити освећен од стране Патријарха српског г. Порфирија.

Такође, овом приликом је, руком Његове Светости, Копненој Војсци Србије уручен орден Светог Краља Милутина, који је примио командант Копнене Војске генерал-потпуковник Милосав Симовић.

У 18 часова, након кратког пријема у епархијском двору, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије отворио је у Светосавском дому, у просторијама Музеја црквених старина Епархије нишке, свечану изложбу посвећену блаженопочившем Патријарху Иринеју, којом је приказан четвородеценијски живот и рад Патријарха Иринеја на трону нишких Епископа.

Подсећамо, наредног дана, 22. априла 2023. године, Његова Светост началствоваће свештеним евхаристијским сабрањем у нишком Саборном храму са почетком у 8:30 часова, док ће освећење споменика Патријарху Иринеју у порти Саборног храму почети у 12 часова.

Фото: Јован Гојковић и Михајло Лазаревић