На подручју села Топоница, надомак Асановца, уз пут који води ка старом граду на врху који се зове Житорачко Кале, са десне стране идући према врху налазе се остаци цркве, дужине приближно 11м, ширине око 6м, са висином зидова до једног метра и ширине осамдесетак цм. Грађевина је правоугаоног облика са апсидом. У олтарском делу се јасно види место Часног престола. Темељ је урађен комплетно од камена који се налази свуда около.
svRomanZitoradjaПо традицији, при овој Цркви народ се окупља и реже колач на дан Светог Романа. И ове године унутар Црквишта, заједно са верним народом уз појање вероучитеља Горана Антанасковића из Житорађе, осветили смо водицу и пререзали славски колач. Беседом сам упознао вернике о животу Светог Романа и поучио их о значају Исихазма за развој духовности српског народа. Благосиљао сам вернике и колачара Слађана Станковића уз молитве Господу да му небеским даровима дарује све што је добро, њему и његовој породици, за жртву коју је у име свих нас принео Господу. За следећу годину за колачара се пријавило Срђан Столић из Житорађе.
У храстовој шуми припремљена је трпеза Љубави за све присутне вернике.