pertate2Под куполом небеског свода одслужисмо Свету Литургију на дан рођења Светог Јована 2015 године у Пертату, Ц.О. Бошњаце. Пертате је велико село и веома знаменито по томе што је изнедрило познате личности, у црквеном животу најпознатији су Владика Доментијан и отац Радосав Митић. У селу је црквиште Св. Јована Крститеља недалеко од главног пута и по народном предању одатле је црква пренета у Јашуњу где је сад јашуњски манастир Светог Јована. Постоје сведочанства о исцељењима на овом светом месту. Кад је једна мајка из Доњег Врановца уочи Св. Јована уснила да свог тешко болесног сина одведе у цркву Светог Јована питала се где је та црква, зато што је у близини само црква Св. Петке. Сутрадан, на дан Св. Јована питала је оца Благоја за цркву, а он јој је рекао да је то она у Пертату. Одвела је дете а оно се успавало чим су стигли и када се пробудило било је потпуно здраво. Ово дете је сада одрастао човек и кажу да до данашњега дана не зна за лекара.

pertate1Још је владика Доментијан желео да направи цркву у овом селу, али се то није остварило јер је кратко поживео. Прошле године смо обновили литију од Крста до Црквишта па смо узнели молитве да са духовном обновом дође и до обнове храма. Уистину све је јача иницијатива из народа, а данас су се отвориле реалне могућности за овако нешто јер се јавио свештеник који жели да новац од продате куће уложи у храм. Исчекујући благослов нашег владике мештани су се ангажовали да очисте простор, а ангажоваће се и финансијски. Овим добрим људима, али као и свуда мало црквеним ће веома значити да се окупе око оваквог циља, да свако из свог дворишта донесе и угради по једну циглу, да се ту сви сусретнемо и измиримо, и свету службу одслужимо, и поново запевамо и коло заиграмо. Даће Бог и Свети Јован!