DSC 0226

У част првог српског просветитеља, принца, монаха, књижевника, дипломате и првог Архиепископа аутокефалне Српске православне цркве Светог Саве (Растка Немањића), са благословом Његовог Преосвештенства Епископа нишког Г. Г. Арсенија у организацији Црквене општине Града Ниша и НЦПД „Бранко“, а уз подршку Града Ниша и Команде Копнене војске, синоћ је у нишком Дому Војске, одржана Светосавска академија.

Академија је свечано отворена химном Србије у извођењу хора Нишке црквене певачке дружине „Бранко” и Војног оркестра „Ниш“ Војске Србије, у присуству Његовог Преосвештенства Епископа нишког Г. Г. Арсенија, начелнице Нишавског округа госпође Драгане Сотировски, градоначелника Ниша господина Дарка Булатовића, комнданта Копнене војске генерала Милосава Симовића, представника градских власти и локалне самоуправе, високих представника војске, многобројног свештенства, грађана Ниша и околине.

У свом поздравном и надахнутом обраћању, Преосвећени Владика Арсеније је кроз симболику “ктиторске фреске“, недвосмислено говорио о Светом Сави „као духовном оцу и ктитору наше цркве, заслужном за привођење нашег народа Господу“.

Овогодишњи беседник, проф. др Радивој Радић, говорио је о српском принцу, просветитељу, монаху, књижевнику, дипломати и првом Архиепископу аутокефалне Српске православне цркве Растку Немањићау-Светом Сави, осврнувши се, са историјске тачке, на живот, по многима најпознатијег Србина.

Учесници богатог уметничког програма били су НЦПД „Бранко” под диригенстком палицом диригентом Саре Цинцаревић, Дечје-омладински црквени хор „Бранко” са диригентом Јованом Микић, Дечја драмска и фолклорна секција и Фолклорно-играчки црквени ансамбл „Бранко” које су припремили Сузана Миловановић и кореограф Владица Јаношевић, Камерни оркестар „Бранко“, хор Музичке школе Ниш, као и фолклорни ансамбл Академско културно-уметничког друштва „Оро” заједно са глумцима-нараторима..

У програму су, уз видео пројекцију сегмената из живота Светог Саве, поред хорских духовних композиција, не само православних, и народних игара, коришћени текстови из древних списа о Светом Сави, али и модерних српских песника.

Аутор синопсиса програма био је протојереј ставрофор Ненад Микић, а свим учесницима и присутнима на крају свечаности захвалио се старешина Саборног храма у Нишу, протојереј-ставрофор Бранислав Цинцаревић.

Представник за штампу НЦПД „Бранко“ (PR)
Здравко Стојнић

{oziogallery 2143}