21.10.2012.RecicaУ недељу 20. по Духовима, а на спомен светих Отаца Седмог  Васељенског Сабора,  Преосвештени Епископ нишки Господин Др Јован у селу Речица у Топличком Архијерејском намесништву осветио је Цркву светог Оца Николаја мириликијског чудотворца.

На темељима древне светиње, трудом и љубављу господина Добривоја Милића из Речице саграђен је нови храм који ће бити место молитвеног сабирања око Имена Божијег народа овога села.

По свршетку свете Литургије, Преосвештени Владика Јован својим архипастирским словом поучио је мноштво сабраних Боготражитеља, и поводом освећења цркве заслужнима доделио  одликовања . Благовољењем Преосвештеног Архипастира нишке дијацезе Владике Јована достојанством протонамесника одликован је месни парох презвитер Александар Стојиљковић,  Господину Добривоју Милићу ктитору ове светиње додељен је орден светог Цара Константина иначе највише одликовање Епархије нишке, а осталим саучесницима на овом благословеном делу подизања новог храма  додељене су  архијерејске грамате и благодарнице.

Ова велика и уистину значајна светковина настављена је свенародним слављем, дечијом фолклорном игром и песмом, рециталима и хорским наступом, а на послетку и  трпезом љубави под тремом новосаграђеног конака.

Његово Преосвештенство Епископ нишки Г. др Јован