Празник светих и богоизабраних Константина и Јелене, у царском граду Нишу прослављен је на највишем нивоу наше свете Српске Православне Цркве. Свечано Празнично бденије у новосаграђеном храму који је град Ниш њима посветио, служио је Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки господин Хризостом, уз саслужење свештенства Епархије нишке.

bdenieБденије су својим присуством и молитвама обогатили предстојатељ наше свете Цркве, Свјатјејши Архиепископ и Патријарх српски Господин Иринеј, Високопреосвећена и Преосвећена господа Архијереји наше свете Цркве, директор Канцеларије за сарадњу са Црквама и верским заједницама господин Милета Радивојевић, Градоначелник града Ниша, председници градских општина, представници војске Србије и благочестива господа хришћанска, међу којима и увек драги гости из дијаспоре.

Палилулско Вече

Навечерје градске славе, обележено је традиционалним сабором нишлија на палилулској рампи, где се одржава „Палилулско вече“. Ово вече је један вид културне манифестације којом се обележава празник највећег нишлије светог Цара Константина и његове свете равноапостолне матере Јелене.

palilulskoveceНишлијама се овом приликом обратио Епископ нишки Господин Јован и у име све пуноће црквене честитао празник и градску славу.

Света Архијерејска Литургија

LiturgijaМолитвена прослава светих Константина и Јелене у години великог јубилеја крунисана је светим Литургијским слављем. Светом Литургијом началствовао је Најсветији Патријарх српски Господин Иринеј уз саслужење Високопреосвећеног Митрополита црногорско-приморског господина Амфилохија, и преосвећене господе Архијереја: сремског Василија, будимског Лукијана, канадског Георгија, банатског Никанора, новограчаничко-средњезападноамеричкогЛонгина, источноамеричког Митрофана, бачког Иринеја, бихаћко-петровачког новоизабраног зворничко-тузланског Хризостома, тимочког Јустина, врањског Пахомија, шумадијског Јована, браничевског Игнатија, милешевског Филарета, будимљанско-никшићког Јоаникија, ваљевског Милутина, рашко-призренски Теодосија, аустралијско-новозеландски Иринеја, крушевачког Давида, умиривљеног захумско-херцеговачког Атанасија, моравичког Антонија, липљанског Јована, ремезијанског Андреја, полошко-кумановског Јоакима, брегалничког Марка, стобијског Давида, умировљеног средњеевропског Константина, и домаћина Епископа нишког Господина Јована.

Посланица светог архијереског сабора

Света Служба завршена је градском литијом и резањем славског колача.

LitijaНа предлог Епископа нишког, а благовољењем Свјатјејшег Патријарха, Свети Архијерејски Синод одликовао је ордењем светог Саве првог и другог степена, као и орденом светог цара Константина најзаслужније ктиторе и приложнике храма светих Константина и Јелене у Нишу.

Фотографије Михајло Лазаревић и Слободан Радоњић

Симпосиум „Ниш и Византија“

Празнични дух се у Константиновом граду Нишу осећа свуда и на сваком месту, у организацији нишког Универзитета отворен је међународни научни симпосиум „Ниш и Византија“. Свечаност је отворио својом беседом Свјатјејши Патријарх српски Господин Иринеј.