DSC06756
Манастир светог Јована Богослова у Поганову

Празник возљубљеног ученика Христовог апостола и еванђелиста Јована Богослова молитвено је прослављен у Манастиру посвећеном овом великом светитељу, у селу Поганову крај Пирота.
Празнично бденије и свету архијерејску Литургију служио је Преосвештени Епископ нишки Господин Јован, који овога дана Прославља и свог небеског покровитеља и заштитника, љубљеног ученика Христовог и великог Богослова Цркве Јована.
DSC06761DSC06781
DSC06873

Манастир Светог Богослова налази се на левој обали реке Јерме у близини Димитровграда, задужбина је властелина Константина Дејановића с краја XIV века.
DSC06747После његове смрти у боју на Ровинама старање о манастиру преузима његова ћерка Јелена, супруга византијског цара Манојла II Палеолога. Црква је осликана век касније о чему сведочи натпис изнад улаза по коме су радови завршени октобра 1499. године. Галерија фресака укупне површине око 360 m² убраја се у највиша сликарска остварења тог времена на Балкану. Свечано Празнично бденије служио је Владика Јован уз саслужење свештеника и свештеномонаха нишке Епархије, док су својим
појачким даровима свету службу улепшали појци манастира Суково и студенти Богословског Факултета.
Сабрани око свог предстојатеља свештенство и народ светим Евхаристијским слављем прославили су празник Св. Јована Богослова који је овога дана окупио мноштво народа са свих крајева како наше Србије тако и блиске сестринске Бугарске на свету службу, кишно време и пад температуре нису могли да поколебају топла хришћанска срца и одвоје их од заједничарења у Дому Божијем.
DSC06862По свршетку свете Литургије обављена је литија око храма и пререзан славски колач, славског колача као домаћин за прославу светитеља у манастиру идуће године прихватио се Преосвећени Владика Јован, који ће као

Епископ нишки свог небеског покровитеља у будуће прослављати у овој светојовановској обитељи.
Архипастирска беседа нашег оца и Епископа потсетила нас је на величину данашњег празника, на свештени спомен оног ученика који не устрашен до краја остаде под крстом Христовим и коме њеогов Учитељ и Господ повери своју свету матер да о Њој брине, на Ризницу Богословља и узор девственика.
На крају је свештенство и монаштво са народом прилазило свом Архијереју на благослов честитајући данашњи свети дан, са молитвеним жељама да Господ сачува и утврди нашег оца и Епископа Јована, на многаја и благаја љета
.