ћелеСвета литургија са парастосом у спомен на страдале чегарске мученике служена је и ове године, 31. маја, у дворишту Ћеле-куле, са благословом Његовог преосвештенства епископа рашко-призренског г. Теодосија, администратора Епархије нишке. Светом литургијом началствовао је јереј Ђорђе Димић, војни свештеник, а саслуживало је још осамнаест свештеника и два ђакона. Овој служби присуствовали су и градски званичници, представници војске, ученици богословије и верни народ града Ниша. Након завршетка службе, полагањем венаца на спомен комплексу Чегар, представници Министарства одбране и Војске Србије, Министарства унутрашњих послова, Града Ниша, као и представници Удружења грађана за очување достојанственог сећања на учеснике и жртве оружаних сукоба, одали су пошту погинулим борцима из првог српског устанка.
Бој на Чегру у близини Ниша, један од најтрагичнијих оружаних сукоба у историји Србије, одиграо се 31. маја 1809. године. Процењује се да је том приликом погинуло око 6000 турских ратника, а укупни губици на страни Срба процењују се на око 4000. {oziogallery 1426}