Са благословом његовог преосвештенства Епископа нишког Г.Г. Арсенија, једна од три копије чудотворна иконе Пресвете Богородице, у грчком свету позната као „Panagia Soumela“, борави у храму Света Три Јерарха у нишком насељу Брзи Брод. У суботу 23. децембра на вечерњој служби прочитан је акатист овој светој икони  у част, а непосредно после вечерње службе верници су јој се поклонили и целивали. У недељу 24. децембра, на дан посвећен мајкама,  служена је Света Литургија уз  присуство великог броја верника а одмах након светог Евхаристиског сабрања, поклоњење и целивање чудотворне Панагије Сумеле настављено је све до вечерњих часова. Захваљујући грчким пријатељима и дугогодишњим добротворима храма у Брзом Броду, чудотворна икона Мајке Божије боравиће још извесно време у нашем граду. У наредном периоду, она ће бити излагана верницима на поклоњење на сваком богослужењу у храму Света Три Јерарха..

22122017panagiasoumela

Чудотворна икона Панагиа Сумела која се чува у истоименом манастиру, дело је Светог апостола и јеванђелисте Луке. Манастир је подигло друштво „Панагиа Сумела“ из Солуна на узвишењу Вермиона изнад села Кастања. Манастир је саграђен са жељом да чува успомену на православни манастир Панагиа Сумела у Понту – Мала Азија (Турска). Манастир је основан у IV веку а први поклон новом манастиру од тадашњих цариградских власти била је икона донешена из Атине коју је лично насликао св. апостол и еванђелист Лука. Манастир је непрекидно живео све до 1922. године када су због сукоба Грка и Турака монаси морали да га напусте. Убрзо након тога, манастир је био потпуно разрушен. Икона је била закопана близу манастира а када се ситуација смирила, турска влада је дозволила грчким монасима да обиђу манастир. То се десило десетак година касније. Кад се монаштво вратило, ископали су сакривену икону Мајке Божије и успешно је пренели у Грчку.Некад славни и богати манастир, после 1922. године је напуштен, а данас је у рушевинама. Његова највећа светиња, икона Пресвете Богородице, коју је сликао Св. апостол Лука, пренета је у нови манастир близу Солуна где и данас привлачи мноштво верника из целог света.

{oziogallery 1590}