DSC 0319У навечерје празника Преображења Господњег у уторак 18. августа 2020. године у манастиру Светог Стефана у Липовцу Његово Преосвештенство епископ нишки Г. Арсеније, заједно са архимандритом Дионисијем, игуманијом Меланијом и њеним сестринством, као и многобројним свештенством и верним народом епархије нишке, дочекао је Његову Светост Патријарха српског Г. Иринеја.

Свечано празнично бденије служио је Његово Преосвештенство епископ нишки Г. Арсеније.

Његовом Преосвештенству саслуживали су: архимандрит Дамаскин Грабеж, игуман манастира Светог Романа, протојереј-ставрофор Бранислав Цинцаревић, старешина Саборног храма у Нишу, протојереј Миодраг Павловић, архијерејски намесник први нишки, протонамесник Дејан Милошевић, старешина храма Светих Врачева Козме и Дамјана у нишком насељу Никола Тесла и ђакон Ђорђе Филиповић, секретар епископа нишког.

На сам дан празника Преображења Господњег у среду 19. августа 2020. године, Свету Архијерејску Литургију служио је Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј.

Његовој Светости саслуживали су Његово Преосвештенство епископ нишки Г. Арсеније, архимандрит Рафаило Голушин, игуман манастира Рођења Пресвете Богородице у Височкој Ржани, протојереј-ставрофор Милутин Тимотијевић, ректор призренске богословије привремено у Нишу, протојереј-ставрофор Живорад Маринковић, парох други при храму Светог Пантелејмона у Нишу, протојереј-ставрофор Ђорђе Милојковић, старешина Саборног храма у Крушевцу, јереј Дејан Мијатовић, парох трнавски, протођакон Стеван Кричка, ђакон Бранислав Јоцић из Архиепископије београдско-карловачке и ђакон Ђорђе Филиповић.

Благолепију Свете Литургије допринело је појање вероучитеља, студената теологије и ученика богословије Епархије нишке.

Његова Светост је зајдно са Владиком Арсенијем и оцем Рафаилом причешћивао Светим Даровима причaснике.

Након заамвоне молитве уследио је опход око храма. У току опхода Његова Светост је прочитао молитву за покој душе преминулих игуманија, монахиња и свих који су живели и подвизавали се у овој светој обитељи.

На крају опхода Његова Светост освештао је славске дарове и пререзао славски колач, а потом је освештао и грожђе.

Његова Светост се на крају обратио верујућима пригодном беседом у којој је између осталог рекао: „ Враћање Литургији је услов нашег опстанка.“

ЊЕГОВА СВЕТОСТ ПАТРИЈАРХ СРПСКИ Г. ИРИНЕЈ

{oziogallery 2295}