15. новембра ове године Господње, у нишком Саборном храму молитвено је обележен помен мученичке кончине верних свештенослужитеља Христове Цркве у Епархији нишкој.

15.11.2012.SluzbaSvestenomucenicima1915. година окупације, година крвне смрти и мученичке кончине великог броја свештенослужитеља и верног народа југоисточне Србије.

Благословом Епископа нишког Господина Јована, светом Литургијом и парастосом у нишком Саборном храму молитвено је обележен данашњи дан.

Иако свештеномученици нишки нису званично уврштени у диптих светитеља наше свете Цркве, народ овога краја поштује их као светитеље прослављене од Господа, као изабранике да мученичком кончином и исповедништвом посведоче своју веру и љубав према Најљубљенијем Господу.

Тропар глас 8.

Ходите сви православни народи, химнама опевајмо свечасни спомен светих свештеномученика, пострадалих за Име Христово. Верних служитеља Божијег Олтара, најлепших дарова рода нашега. Прославимо оне које Господ изабра, да реком страдања до Царства Небеског доплове.

О, оци свети жтрвени служитељи Јагњета Божијег, молите за нас јединог Човекољубца Христа Господа, молите се страдалници свети Извору Живота, да у вечној заједници Небеске Литургије, и ми грешни Име Божије славословимо.

Радио емисија о Нишким мученицима - теолог Далибор Мидић

Успомена свештеника Милије Јончића на страдање у Јанкиној Падини