Животопис игуманије Ирине Јовановић

Преподобна монахиња Ирина, у свету Новка Јовановић, рођена је на дан Св. архистратига Михаила 8/21. новембра 1961,г. од родитеља Живојина и Вере Јовановић, у селу Јасеновик надомак Ниша. У кући Јовановића је од старина била заступљена побожност и строго хришћанско васпитање, које је превасходно неговао и у своју чељад усадио, домаћин породице Ратко Јовановић, дека мати Ирине, и један од истакнутих чланова Богомољачког покрета у овом делу Србије.

Октобра 1975. године подстакнута лепотом живота по Јеванђељу Христовом, прва која се из куће Јовановића одлучује за монашки позив јесте седамнаестогодишња Гвозденка Јовановић, потоња монахиња Харитина, рођена тетка мати Ирине. По Благослову родитеља, охрабрена одлучношћу и чврстином своје тетке, и сама жељна монашког живота и подвига, млада петнаестогодишња Новка ступа у манастир Св. Преображења Господњег у Липовцу на дан Светих Апостола Вартоломеја и Варнаве 11/24, јуна 1976. године.
По Благослову духовника манастира, синђела Дионисија Пантелића, Новка започиње свој искушенички стаж, и заједно са оцем и сестринством активно учествује у материјалној и духовној обнови ове средњевековне светиње, задужбине Св. Деспота Стефана Лазаревића.

Одлуком Његовог Преосвештенства епископа нишког Г. Иринеја послушница Новка бива замонашена по чину расе и камилавке марта 1981. године добивши монашко име Ирина, по Светој Великомученици Ирини Илиопојској.

Свој монашки живот наставља вршећи сва манастирска послушања, усавршавајући се у смирењу, молитви, трпљењу и осталим монашким добродетељима. Заједно са још три расофорне монахиње овог манастира -Ксенијом, Харитином и Христосијом, сестра Ирина бива замонашена у чин мале монашке схиме 1998.г, До данашњег дана мати Ирина борави у свом манастиру пуних 45 година остајући скромна, послушна и мирна, како јој и само име каже.

Његово Преосвештенство епископ нишки Г. Арсеније је 2. јануара 2021. године на Светој Литургији мати Ирину произвео у игуманију ове обитељи. Мати Ирина на трону игуманија манастира Светог Преображења у Липовцу наследила је блажене успомене игуманију Меланију која је била игуманија ове обитељи пуних 15 година.